Drodzy Widzowie,
po długiej przerwie znów zasiądziemy przed kinowym ekranem. Na dobry początek przygotowaliśmy dla Was film dokumentalny z cyklu „Art Beats – Wielka Sztuka na Ekranie”. Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa w kinach już od 25 lutego! Przypomnimy też inscenizację Frankensteina z National Theatre Live. W rolach głównych jak zawsze wybitni: Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller.
A to dopiero początek! Już wkrótce ogłosimy kolejne tytuły i daty pokazów. Śledźcie nasz newsletter, do którego można zapisać się tu: www.bit.ly/newsnazywo, by być na bieżąco.
Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z aktualnym repertuarem (poniżej).
Do zobaczenia na widowni!
Van Gogh. Pola zbóż i zachmurzone niebiosa
Nowe spojrzenie na Van Gogha, dzięki spuściźnie największej prywatnej kolekcjonerki prac tego holenderskiego malarza: Helene Kröller-Müller (1869-1939), która na początku XX wieku kupiła prawie 300 jego dzieł – obrazów i rysunków. Okazją do opowiedzenia historii tej kolekcji i wielkiej miłości do sztuki, która do niej doprowadziła, była wyjątkowa wystawa twórczości Van Gogha zatytułowana właśnie „Pola zbóż i zachmurzone niebiosa” w Bazylice Palladiana w Vicenzy, gromadząca 40 obrazów i 85 rysunków z Muzeum Kröller-Müller w Otterlo w Holandii, gdzie obecnie znajduje się dziedzictwo Helene.
To opowieść o kobiecie, która w duchowej udręce Van Gogha mogła rozpoznać własną, ukazując bezcenne artystyczne skarby na tle architektonicznego piękna Muzeum Kröllera-Müllera w rozległym parku De Hoge Weluge. Film przedstawia egzystencjalną udrękę malarza, widzianą przez fragmenty listów do brata Theo. To one wyznaczają tempo wystawy i inspirują do pokazania miejsc, w których Van Gogh mieszkał – od Paryża po Prowansję.
KIEDY I GDZIE?
14.03.2021, niedziela, 15:30 Katowice, Kino Rialto KUP BILET
26.03.2021, piątek, 18:30 Żywiec, Kino Janosik KUP BILET
Frankenstein z NT LIVE
Benedict Cumberbatch w roli doktora Wiktora Frankensteina (wersja pierwsza)
Benedict Cumberbatch w roli Stworzenia (wersja druga)
Laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, kilkanaście lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.
Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.
KIEDY I GDZIE?
19.03.2021, piątek, 19:00 Wrocław, Nowe Horyzonty KUP BILET
„Caravaggio – dusza i krew” to poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego (1571–1610), jednej z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w historii sztuki.
Caravaggio był artystą rewolucyjnym, a co za tym idzie, był nierozumiany i często nielubiany przez sobie współczesnych. Podróżował po całych Włoszech w poszukiwaniu fortuny (a może w poszukiwaniu samego siebie?), uciekając przed wrogami, których mnożył sobie po drodze. Mediolan, Florencja, Rzym, Neapol, Malta: pięć miast, piętnaście muzeów i czterdzieści najsłynniejszych dzieł sztuki w typowym dla artysty stylu. Zostały pokazane albo w miejscach, dla których zostały stworzone, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie.
Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania doskonale udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na jego życie, współgranie światła i cienia oraz charakterystyczny dla niego temat kontrastu i sprzeczności. Autorzy postawili na odnajdowanie osobistych doświadczeń genialnego artysty o niesfornym, ognistym temperamencie zarówno w jego najsłynniejszych dziełach, jak i w tych mniej znanych.
Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarz artystyczny i kompetentne opinie prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i eksperta w sprawie twórczości Caravaggia, z udziałem prof. Miny Gregori (prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego) i Rosselli Vodret (kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie). Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane scenki, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.
KIEDY i GDZIE?
25.03.2021, czwartek, 19:00 Jarocin, Kino Echo KUP BILET
18.03.2021, czwartek, 18:30 Nowy Sącz, Kino Sokół Nowy Sącz KUP BILET
26.03.2021, piątek, 19:00 Rybnik, Teatr Ziemi Rybnickiej KUP BILET
14.03.2021, niedziela, 12:00 Wrocław, Nowe Horyzonty KUP BILET
20.03.2021, sobota, 17:00 Wągrowiec, Kino MDK KUP BILET
21.03.2021, niedziela, 16:00 Wągrowiec, Kino MDK KUP BILET